دبیر انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی ایران گفت:

قارچ ایرانی با برچسب عمان صادر می‌شود

قارچ ایرانی با برچسب عمان صادر می‌شود
دبیر انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی ایران گفت:کشورهای حوزه خلیج فارس قطر، عمان، ارمنستان جرو خریداران اصلی قارچ ما هستند. کشورعمان بعد از خریداری این محصول برچسب ایران را تغییر و با زدن برچسب کشور خود این محصول را به عربستان دوباره صادر می‌کند. همچنین عراق در 6 ماه دوم سال حجم بالای از قارچ ما را خریداری می‌کند.
: 3144

بیماری کرونا باعث افزایش تولید قارچ شد
به گزارش کشاورزان پرس به نقل از پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین، نیما باغبانی، دبیر انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی ایران، با اشاره به رشد تولید قارچ در دوره همه‌گیری بیماری کرونا، گفت: تحقیقات اخیر نشان داده است قارچ ایمن بدن را افزایش می‌دهد از این رو تولیدکنندگان قارچ در دوره کرونا با تبلیغ فواید آن، تهدید کرونا را به یک فرصت تبدیل کردند. در دوره شیوع کرونا میزان مصرف قارچ در کشور حدود 30 درصد افزایش یافت.
تجارت پرسود
وی ادامه داد: افزایش مصرف قارچ باعث سرازیر شدن سرمایه‌های جدید به این حوزه شد و بنگاه‌های اقتصادی قدیمی طرح‌های توسعه‌ای را پیش گرفتند تا میزان تولید خود را ارتقا بدهند، از سوی دیگر برخی سرمایه‌گذاری‌های جدید به این حوزه راه یافتند.
باغبانی میزان تولید واحدهای پروانه‌دار را حدود 195 هزار تن اعلام کرد و افزود: در این حوزه برخی پرورش‌دهندگان در قالب مشاغل خانگی اقدام به تولید می‌کنند که می‌توان میزان تولید این واحدها را حدود 5 تا 7 هزار تن در نظر بگیریم.
صادرات قارچ
وی با اشاره به میزان صادرات قارچ، گفت: در سال‌های گذشته تولیدکنندگان مستقیم اقدام به صادرات محصولات خود می‌کردند اما بعد از ابلاغ بخشنامه پیمان سپاری ارزی مشکلاتی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایجاد شد. مطابق با این بخش‌نامه صادرکنندگان باید ارز حاصل از صادرات را با نرخ نیمایی به کشور باز می‌گرداند درحالی که برخی از صادرکنندگان ارزی دریافت نکرده بودند که بخواهند آن را برگردانند. به عنوان مثال تجار عراقی به ریال با ایرانیان وارد معامله می‌شوند و در تجارت با عراقی‌ها خبری از دلار و دینار نیست، از این‌رو تولیدکننده ارز خارجی دریافت نکرده است که بخواهد آن را بازگرداند. همین مشکلات باعث شد که برخی از تولیدکنندگان در زمینه صادرات قارچ ورود نکنند.
دبیر انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی ایران با اشاره به ورود واسطه‌ها در صادرات گفت: مشکلات ایجاد شده پیش پای صادرکنندگان باعث شد که صادرکنندگان مستقیم اقدام به صادرات نکنند و قارچ تولیدی را به واسطه‌ها بسپارند از این‌رو میزان صادرات قارچ افت معناداری کرد، واسطه‌ها توانایی عقد قرارداد جامع و کامل و هیچ تعهدی برای بازار ندارد.

رفتن به بالا