مدیر اجرایی اتاق اصناف کشاورزی شهرستان فیروزآباد :

گلاب گیران با قیمت گذاری منصفانه مانع از ورود دلالان شوند

گلاب گیران با قیمت گذاری منصفانه مانع از  ورود دلالان شوند
مدیر اجرایی اتاق اصناف کشاورزی شهرستان فیروزآباد گفت: گلاب‌گیران باید با توجه به سرمازدگی و کاهش تولید گل، سال جاری ۱۴۰۱ در منطقه باقیمت گذاری و خرید منصفانه هم مانع از زیان کشاورزان و هم مانع از ورود دلالان در این حوزه شوند.
: 3570

به گزارش کشاورزان پرس به نقل از  خبرگزاری فارس از فیروزآباد، عباس رضایی امروز در جمع خبرنگاران بابیان این‌که در سال جاری به دلیل سرمازدگی که در روزهای ابتدایی سال ۱۴۰۱ رخ داد خسارت هایی به باغات و مزارع وارد شد، اظهار داشت: برخی از محصولات کشاورزی نظیر گندم، جو دیم و آبی، انگور و گل محمدی خسارات شدیدی به بار آورد.

وی افزود: کم شدن محصول در تولید و برداشت گل محمدی مطمئناً تأثیراتی را در بازار خریدوفروش به‌جا خواهد گذاشت که در این میان باید کشاورزان را حمایت کرده تا دچار یاس و ناامیدی نشوند.

 مدیر اجرایی اتاق اصناف کشاورزی شهرستان فیروزآباد ادامه داد: از سوی دیگر عده‌ای از دلالان با ورود در این منطقه با خرید گل از کشاورزان که از سویی به زیان کشاورز و از سوی دیگر به زیان گلاب گیران این منطقه و در نتیجه ایجاد افزایش بی‌رویه قیمت گلاب خواهد شد در منطقه فعالیت می‌کنند.

رضایی گفت: در حال حاضر دلالان گل را در باغ ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان خریداری می‌کنند که کشاورزان باید توجه داشته باشند مراکز خرید و گلاب گیران این منطقه گل را تا ۷۵ هزار تومان خریداری می‌کنند.

رضایی اضافه کرد: گل محمدی، گیاهی مقاوم به کم‌آبی، آفات و امراض می‌باشد که علاوه بر خواص درمانی، دارای مزیت‌های اقتصادی فراوانی مانند ارزش صادراتی، جذب گردشگر و اشتغال‌زایی است.

وی ابراز داشت: غنچه خشک، گلاب، روغن و اسانس، فرآورده‌های برگرفته از گل محمدی علاوه بر عرضه در بازارهای داخلی، قابلیت صادرات به کلیه کشورهای جهان را دارد.

مدیر اجرایی اتاق اصناف کشاورزی شهرستان فیروزآباد تصریح کرد: فعالان در عرصه‌های صنایع تبدیلی گل محمدی با تولید گلاب، اسانس و روغن از ارزش‌افزوده گل محمدی بهره کافی را برده و درآمد واقعی گل محمدی می‌بایست عاید باغداران گردد.

گفتنی است میمند فیروزآباد از مراکز مهم تولید عرقیات، گل محمدی و تولید اسانس است که شهرت جهانی دارد.

رفتن به بالا