ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد:

از طرح‌های زیست فناورانه در حوزه کشاورزی هوشمند حمایت می‌شود

 از طرح‌های زیست فناورانه در حوزه کشاورزی هوشمند حمایت می‌شود
فراخوان حمایت از طرح‌های زیست فناورانه در حوزه کشاورزی هوشمند توسط ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام شد.
: 3603

به گزارش کشاورزان پرس  به نقل از معاونت علمی، کشاورزی هوشمند یعنی پایداری امنیت غذایی در کشور؛ نوعی از تولید محصولات غذایی که با استفاده از فناوری‌های نوین صورت می‌گیرد.

سال‌ها است که بحث گذر از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن و هوشمند در دنیا مطرح است. استفاده از اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، پهپادها و غیره برای سرعت و کیفیت دادن به تولید محصولات کشاورزی و مدیریت منابع از جمله زیرساخت‌هایی است که به تحقق این نوع از کشاورزی کمک می‌کند. اما برخلاف سرعت رشد این مفهوم در دنیا، ایران هنوز در این زمینه به موفقیت‌های خوبی دست نیافته است.

اما با مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان قرار است کشاورزی هوشمند در کشور شتاب گیرد و ایده‌ها و طرح‌های نوآورانه افراد و شرکت‌های متقاضی برای تحقق این امر، به کار گرفته شود.

این کار در قالب فراخوانی از سوی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با عنوان «فراخوان حمایت از طرح‌های زیست فناورانه در حوزه کشاورزی هوشمند» انجام می‌شود. در این فراخوان از همه شرکت‌ها و تیم‌های دارای ایده یا طرح‌های نوآورانه که بتوانند به رونق مفهوم کشاورزی هوشمند، تأمین امنیت غذایی و قطع وابستگی به بازارهای جهانی کمک کنند، دعوت به عمل آمده است.

موضوعاتی چون «مدیریت خاک‌ورزی، آب و شیمی خاک»، «پلت فرم توصیه مصرف آفت‌کش ها»، «پلتفرم مدیریت کشت (زراعی و باغی)»، «پلتفرم مدیریت پرورش دام و طیور» و «پلتفرم مدیریت آبزی پروری، میگو و صیادی» در اولویت حمایت قرار دارد.

از تمامی شرکت‌های دانش بنیان و خلاق، صنایع بزرگ تولیدی، هسته‌های فناور و دیگر شرکت‌ها دعوت می‌شود تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۱ برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی https://biodc.isti.ir/ مراجعه کنند.

رفتن به بالا