مدیر امور اراضی استان مرکزی :

کل اراضی کشاورزی دارای شناسنامه خواهند شد

کل اراضی کشاورزی دارای شناسنامه خواهند شد
مدیر امور اراضی استان مرکزی از سند دار کردن اراضی کشاورزی خبر داد و گفت:این امر علاوه بر قانونی شدن حق مالکیت کشاورزان مزایایی چون جلوگیری‌ از تغییر کاربری اراضی کشاورزی، حل اختلاف بین کشاورزان با هم و با دولت را به همراه خواهد داشت.
: 3642

به گزارش کشاورزان پرس به نقل از خبرگزاری صداوسیمای مرکز اراک؛ علی ابراهیمی افزود: در برخی موارد کشاورزان به‌دلیل نداشتن سند و ناتوانی در اثبات مالکیت، قادر نیست در زمین آبا و اجدادی خود به کشت و زرع بپردازند. سنددار شدن زمین‌های کشاورزی (کاداستر) انگیزه فعالیت کشاورزان را بیشتر می‌کند و از سوی دیگر، آنها می‌توانند با سند زمین خود از تسهیلات بانکی برای توسعه کشت و زرع نیز بهره‌مند شوند.

او گفت: در حال حاضر کمتر از ۱۰ درصد از زمین های کشاورزی استان دارای سند هستند اما با اجرای این طرح تمامی اراضی کشاورزی استان تا پایان کار این دولت سند دار خواهند شد.

علی ابراهیمی افزود: سنددار کردن اراضی کشاورزی از اولویت های وزارت کشاورزی در سال جاری است که در استان مرکزی هم با تلاش همه همکاران در حال اجرا است. به دنبال این اقدام کل اراضی کشاورزی دارای شناسنامه خواهند شد و بهره برداران تمامی این اراضی در قالب طرح های آماری که انجام خواهد گرفت مشخص شده و اطلاعات دقیقی در این زمینه شکل خواهد گرفت.

او اضافه کرد: در حال حاضر بسیاری از اراضی کشاورزی کشور قولنامه ای هستند و شناسنامه یا سندی ندارند که بهره بردارانشان را مشخص کند و همین مساله مانع از همکاری دستگاه های متولی با کشاورزان در اجرای طرح های مختلف خواهد شد. بنابراین ما در این اقدام قصد داریم با همکاری مردم به تعیین تکلیف اراضی کشاورزی کشور بپردازیم تا از این طریق مشکلاتی از این دست مرتفع شود.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اظهار داشت: هدف اصلی و کلی ما تعیین تکلیف مالکیت ها است، این کار مانع از اداعای مالکیت افراد متعدد بر روی یک قطعه زمین خواهد شد.

ابراهیمی گفت: لازمه کار این است که این اراضی ابتدا در کمیسیون رفع تداخلات استان مطرح شوند. این نهاد در راستای اجرای قانون افزایش بهره وری و ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید اختلافات بین مردم و اداره کل منابع طبیعی استان را مورد رسیدگی قرار می دهد تا در نهایت تصمیم گیری نهایی انجام شود.

او افزود: از همین رو پلاک هایی که در اولویت سنددار شدن قرار دارند که در این کمیسیون مورد رسیدگی قرار گرفته باشند.

ابراهیمی اشاره کرد: این کار روند خاص خود را دارد و ما از طریق تفسیر عکس های هوایی و با واگذاری کار به شرکت های دارای صلاحیت با گرید مخصوص اقدام خو اهیم کرد و به تکمیل پرونده ها خواهیم پرداخت و با ابلاغ مصوبه کمیسیون رفع تداخلات اراضی اراضی قابلیت انجام عملیات حدنگاری را پیدا می کنند که با انجام این عملیات روند اجرایی پرونده ها در هر پلاک و روستا آغاز خواهد شد و در نهایت با ارسشال پرونده ها به اداره ثبت، سند مالکیت صادر خواهد شد.

او بیان کرد: در حال حاضر دو پلاک نوازن و میچان در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان قرار گرفته و پلاک بعدی کلوان است که شرکت در حال تکمیل پرونده های آن است.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعدادی از پرونده های برای صدور سند به اداره ثبت ارائه شده است که به زودی منجر به صدور سند مالکیت خواهد شد و می توان گفت تمامی اراضی استان تا پایان سال ۱۴۰۲ رفع تداخل خواهند شد و امیدواریم تا پایان کا ر دولت سندار دار کردن اراضی به انجام برسد.

رفتن به بالا