رئیس انجمن صنفی کارفرمایی تأمین‌کنندگان غلات کشور:

در تمام دنیا تورم مواد غذایی ایجاد شده/ اروپا دچار کمبود غذا می‌شود

در تمام دنیا تورم مواد غذایی ایجاد شده/ اروپا دچار کمبود غذا می‌شود
رئیس انجمن صنفی کارفرمایی تأمین‌کنندگان غلات کشور گفت: روسیه برای فشار به اتحادیه اروپا محدودیت و تعرفه‌های سنگینی برای صادرات مواد غذایی خود در نظر گرفته است و صادرات اوکراین هم به‌طور کامل متوقف شده است که با توجه به وضعیت خشکسالی کشورمان و وابستگی به واردات، ایران نیز تحت تأثیر تورم 30 تا 50 درصدی گرانی جهانی و ادامه‌دار مواد غذایی قرار گرفته است.
: 3671

به گزارش کشاورزان پرس به نقل از تسنیم،کاوه زرگران، در تشریح آخرین وضعیت گرانی غلات، روغن و مواد غذایی در دنیا بر اثر جنگ روسیه و اوکراین گفت: پیش‌بینی می‌شود اروپا دچار کمبود شدید غذا و آفریقا دچار قحطی شود.

وی افزود: روسیه و اوکراین 28 درصد گندم و 63 درصد روغن آفتاب‌گردان جهان را تأمین می‌کنند و روسیه بزرگترین صادر‌کننده گندم در دنیاست و خروج آن‌ها از بازار جهانی تأثیرات تورمی زیادی به‌همراه داشته است.

زرگران گفت: کاهش صادرات غلات توسط این دو کشور قیمت غلات را در بازارهای جهانی از جمله ایران افزایش داده است به‌طوری که روغن و نان در بیشتر کشورهای دنیا از جمله اتحادیه اروپا گران شده است و نمی‌توان دولت را در این زمینه مقصر دانست.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی تأمین‌کنندگان غلات کشور ادامه داد: با توجه به ادامه تنش‌های جهانی افزایش قیمت غلات در بازارهای جهانی ادامه‌دار خواهد شد.

وی تصریح کرد: در دنیا تورم مواد غذایی ایجاد شده است و دولت‌ها موظف هستند درآمد مردم را به دو صورت افزایش درآمد‌ها یا پرداخت یارانه، افزایش دهند که به‌نظر می‌رسد دولت کشورمان پرداخت یارانه را مدنظر دارد.

رفتن به بالا