رئیس انجمن پسته ایران

وقتی آب به میزان کافی نباشد نمی‌توانیم امیدوار به تولید باشیم

وقتی آب به میزان کافی نباشد نمی‌توانیم امیدوار به تولید باشیم
رئیس انجمن پسته ایران گفت: خشکسالی و کم آبی‌ها باعث شده است که میزان تولید پسته در استان کرمان کاهش پیدا کند؛ علاوه‌بر کاهش بارندگی حجم آبهای زیرزمینی نیز تقلیل پیدا کرده است از این‌رو نمی‌توانیم برای افزایش تولید پسته در کرمان برنامه‌ریزی بلند مدت انجام دهیم.
: 3686

به گزارش کشاورزان پرس به نقل از ایلنا، محمد صالحی اظهار داشت : 2 سال پی‌در پی سرمازدگی بهاره محصول پسته را از بین برد و هزینه‌های زیادی را به  کشاورزان تحمیل کرد.

وی با اشاره به میزان تولید پسته، گفت: 150 هزار تن پسته در سال گذشته تولید شد که از این میزان حدود 100 هزار تن آن صادر و پیش‌بینی می‌شود تا پایان مهر حدود 25 تا 28 هزار تن آن در داخل کشور مصرف شود و حدود 20 هزار تن دیگر آن صادر شود.

به گفته صالحی؛ کاهش توان خرید مردم ارتباطی با قیمت پسته ندارد در واقع رشد نکردن درآمد مردم نسبت به تورم باعث کاهش توان خرید جامعه شده است.

رئیس انجمن پسته ایران تصریح کرد: توان بسته‌بندی پسته برای صادرات در کشور وجود دارد اما از آنجایی‌که تعرفه واردات و گمرکی پسته بندی شده زیاد است از این‌رو به‌صورت فله صادر می‌شود.

وی با اشاره به کشورهای هدف صادراتی پسته، افزود: اصلی‌ترین کشور صادراتی چین، اتحادیه اروپا، هند، روسیه و کشورهای حوزه خلیج فارس هستند. فروردین سال جاری حدود سه هزار تن پسته صادر کردیم.

صالحی نرخ پسته صادراتی را کیلویی 7 تا 10 دلار دانست و افزود: حدود پنج نمونه پسته در کشور داریم که هر کدام از این 5 نوع بین پنج یا شش سایز دارند و در مجموع 27 تا 28  نوع و سایز پسته در کشور داریم که قیمت پسته بنا به نوع و سایز، متفاوت است. به نظر من نرخ پسته به نسبت تورم افزایش چندانی را تجربه نکرده است؛ نوسان‌های نرخ ارز یکی از اصلی‌ترین عوامل تعیین کننده نرخ پسته در داخل و خارج از کشور است.

وی آمریکا را مهم‌ترین رقیب ایران در تولید پسته دانست و افزود: سال گذشته در آمریکا حدود 500 هزار تن پسته تولید شد که این حجم از تولید در مقابل 150 هزار تن پسته تولیدی ما بسیار بالاتر است، در حال حاضر آمریکا رتبه نخست را در تولید پسته در جهان دارد.

این فعال اقتصادی در پایان تصریح کرد: امکان رشد پسته در مناطق کویری بیشتر است هر چند در 27 استان کشور پسته تولید می‌شود اما وقتی آب به میزان کافی نباشد در نتیجه نمی‌توانیم امیدوار به توسعه تولید باشیم.

رفتن به بالا