معاون وزیر ورییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت:

سایبانی کردن باغات موجب تحقق کشاورزی دانش بنیان می‌شود

سایبانی کردن باغات موجب تحقق کشاورزی دانش بنیان می‌شود
معاون وزیر ورییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت:باید تلاش کنیم تا با بهره مندی از ظرفیت علمی و پژوهش سازمان تحقیقات مشکلات موجود در بخش کشاورزی را مرتفع سازیم.
: 4081

به گزارش کشاورزان پرس به نقل از ایرنا، سید مجتبی خیام نکویی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از طرح ۱۵ هکتاری سایبان در تاکستان افزود: دانش بنیان شدن بخش کشاورزی و بهره‌وری برداشت با تکنیک سرشاخه کاری و پیوند ارقام در دستور کار این سازمان قرار دارد. 

وی با بیان اینکه از ظرفیت شبکه برکت باید در راستای ترویج بخش کشاورزی استفاده کرد، یادآورشد: مخاطب شبکه برکت بهره‌برداران بخش کشاورزی است که در ۳۱ استان کشور استودیو دارد و به تحقق کشاورزی دانش بنیان کمک می‌کند. 

خیام نکویی افزود: سایبانی کردن باغات از دیگر اقداماتی است که باغداران برای افزایش بهره وری محصول استفاده می کنند و موجب تحقق کشاورزی دانش بنیان می‌شود، از دیگر فواید این شیوه جلوگیری از سرمازدگی و خسارت است. 

معاون وزیر جهاد کشاورزی تغییرات اقلیمی و کمبود آب را یک تهدید جهانی در حوزه کشاورزی عنوان کرد و گفت: باید تلاش کنیم تا با بهره مندی از ظرفیت علمی و پژوهش سازمان تحقیقات مشکلات موجود در بخش کشاورزی را مرتفع سازیم. 

خیام نکویی در خصوص باغات پسته قزوین گفت: ۴هزار  و ۹۰۰ هکتار باغ پسته در این استان موجود است که کلکسیونی از ژنوتیپ‌های با کیفیت را درون خود جای داده ‌و باید سطح بارور و تولیدی آن را با ظرفیت‌های علمی افزایش داد.

این باغ ۲۴ هکتار مساحت دارد و درون آن ۱۴ رقم میوه زیر ۱۵ هکتار سایبان قرار دارد. 

گلابی پایه او اچ اف ۶۹، پی رو دوآلف، رقم درگزی و بیروتی، سیب گلاب، سیب رد استارکینگ، سیب فرانسه دورنگ، سیب گرانی اسمیت، سیب فوجی، انگور کندی، انگور بیدانه سفید، انگور بیدانه قرمز ، آلو شابلون کالیفرنیایی، هلو انجیری زعفرانی، هلو انجیری مالکی، شلیل شمس و شلیل حاج اصغری از ارقام موجود در این طرح سایبانی است.

رفتن به بالا