مدیرکل بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی:

قیمت جهانی عدس در عرض یک سال دو برابر شده است

قیمت جهانی عدس در عرض یک سال دو برابر شده است
مدیرکل بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی گفت:بخشی از حبوبات وارداتی است و بعنوان مثال قیمت جهانی عدس در عرض یک سال دو برابر شده است و از ۷۰۰ دلار به ۱۴۰۰ دلار رسیده و قیمت جهانی نخود نیز از ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار افزایش داشته است که به مراتب روی قیمت آن در داخل کشور هم تاثیر می‌گذارد.
: 4138

به گزارش کشاورزان پرس به نقل از ایرنا، حسنی مقدم درباره قیمت غلات و حبوبات گفت:یکی دیگر از دلایل تغییر نرخ ارز از سال گذشته تاکنون و افزایش نرخ تسریع  ارز نیمایی است، همچنین طبق گزارش‌ها هزینه‌های بندری و هزینه‌های حمل و نقل و توزیع ۳۵ تا ۴۵ درصد افزایش یافته است و هزینه‌های کارگری هم طبق قانون کار ۵۷ درصد افزایش یافته است، در مجموع فرآیند تامین این محصولات بخوبی انجام شده است. از طرف دیگر حبوبات در مناطق غربی کشور به صورت دیم کشت می‌شود و بخاطر خشکسالی مقداری با کاهش تولید مواجه شده است. در مورد قیمت در بازار، ما بعنوان وزارت جهاد کشاورزی که نظارت و بازرسی را برعهده داریم در صورت مشاهده تخلف با آن برخورد خواهیم کرد و اگر تخلفی هم مشاهد شد حتما به حوزه‌های بازرسی وزارت جهاد کشاورزی گزارش شود.

مدیر کل بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی همچنین در رابطه با افزایش قیمت محصولاتی مانند سیب زمینی، رب گوجه فرنگی و پیاز گفت: قیمت سیب زمینی از سر مزرعه افزایش یافته و به حدود ۹ تا ۱۰ هزار تومان رسیده است و در زنجیره تولید تا عرضه هم هزینه‌ها افزایش داشته است، با توجه به اولویت بازار داخل، وزارت جهاد کشاورزی برای مدیریت صادرات ۶ هزار تومان عوارض صادراتی تعیین کرده تا به نیاز داخل توجه بیشتری شود. برای گوجه فرنگی بوته‌ای و غیر گلخانه‌ای هم ۶ هزار تومان عوارض درنظر گرفته شده است. تولیدکنندگان رب گوجه فرنگی و سندیکای کنسرو ایران بواسطه افزایش هزینه‌های تولید در کارخانه و همچنین افزایش قیمت گوجه فرنگی پیگیر هستند تا قیمت رب اصلاح شود. حسنی مقدم یادآور گفت: ما بعنوان وزارت جهاد کشاورزی نمی‌توانیم در قیمت‌گذاری مداخله کنیم و طبق قانون، مسئول قیمت‌گذاری سازمان حمایت مصرف‌کننده است که قیمت را براورد کرده و به ستاد تنظیم بازار برای تصمیم‌گیری نهایی ارسال می‌کند.

وی با بیان اینکه هزینه‌های تولید اعم از سم، کود، بذر و نیروی کار افزایش یافته است، گفت: سیب زمینی درجه یک در خرده فروشی‌ها حداکثر ۲۰ هزار تومان و در میادین میوه و تره بار حدود ۱۴ هزار تومان است و گوجه فرنگی هم حدود ۱۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است لذا قیمت‌ها رصد می‌شود و برای مدیریت صادرات نیز عوارض وضع شده است.حسنی مقدم در رابطه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: تمام کارشناسان اقتصادی ارز ۴۲۰۰ تومانی را در کوتاه مدت و بلند مدت به ضرر اقتصاد کشور می‌دانستند و مفسده‌هایی در این ارز وجود داشت که دولت سیزدهم با تدبیر و برنامه‌ریزی و شجاعت تصمیم به حذف این ارز و مدیریت منابع ارزی گرفت. طبیعی است که با این تصمیم قیمت برخی کالاها افزایش یابد اما هر چه قدر که زمان بگذرد و تخلیه تورمی آن انجام شود به یک تعادل قیمتی خواهیم رسید. با حذف یارانه‌های غیر هدفمند مطئنا واحدهای تولیدی به بهره وری تولید توجه بیشتری خواهند داشت.

رفتن به بالا