مشاور عالی استاندار زنجان گفت:

قیمت تمام شده محصول زیتون باید کاهش پیدا کند

قیمت تمام شده محصول زیتون باید کاهش پیدا کند
مشاور عالی استاندار زنجان گفت: قیمت تمام شده محصول زیتون باید کاهش پیدا کرده تا بتوانیم در بازارهای جهانی با موفقیت حضور پیدا کنیم.
: 4156

به گزارش کشاورزان پرس به نقل از مهر، مجید خشنود نخستین جلسه میز توسعه صادرات محصول زیتون کشور به میزبانی اتاق زنجان با تاکید بر اینکه داده‌های ما باید در جهت تولید زیتون تبیین شده و نواقص کار برطرف شود، اظهار کرد: در تولید و صادرات محصول زیتون قیمت رقابتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با تأکید بر لزوم افزایش بهره وری در تولید محصول زیتون و توجه به کیفیت در تولید آن برای حضور و رقابت در بازارهای جهانی، تصریح کرد: میز توسعه کشوری محصول زیتون می‌تواند موضوع افزایش بهره وری را در دستور کار ویژه خود قرار داده و آن را دنبال نماید.

مشاور عالی استاندار زنجان با بیان اینکه میز توسعه صادرات می‌تواند با تشکیل کمیته تخصصی روغن و کنسرو موضوعات را به صورت تخصصی در راستای حصول نتیجه موثر دنبال نماید، ابراز کرد: قیمت تمام شده محصول زیتون باید کاهش پیدا کرده تا بتوانیم در بازارهای جهانی با موفقیت حضور پیدا کنیم.

خشنود با بیان اینکه در شیوه استخراج روغن زیتون باید به سوی افزایش بهره‌وری حرکت شود، گفت: تولید با کیفیت و بهره وری از اهمیت بالایی برخوردار است.

در ادامه امیر علی مسیبی معاون بازرگانی سازمان صنعت معدن و تجارت استان زنجان، با اشاره به تشکیل میزهای کشوری و استانی از چندین سال قبل در سازمان توسعه تجارت ایران با هدف تفویض برخی اختیارات به استان‌ها، گفت: استان زنجان با وجود درخواست استان قزوین موفق شد تا میز توسعه صادرات محصول زیتون را از آن خود نماید که باید با یک برنامه ریزی منسجم به سوی تولید و صادرات این محصول گام برداشت.

عبدالله جعفری معاون سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز در این جلسه با اشاره به آمار تولید زیتون در استان زنجان و کشور، مصرف زیتون در کشور در بخش‌های مختلف را مورد اشاره قرار داد و گفت: مقدار تولید و مصرف این محصول در کشور به هم نزدیک بوده و مازاد تولیدی برای صادرات وجود ندارد، از این رو باید به سمت افزایش تولید حرکت نمود.

در ادامه رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان، با اشاره به وجود میزهای مختلف توسعه صادرات محصولات در سازمان توسعه تجارت که به استان‌ها تفویض شده است، اظهار کرد: با وجود درخواست استان‌های مختلف برای توسعه صادرات محصول زیتون کشور، اما استان زنجان به عنوان استان پیشرو توسعه کشوری محصول زیتون انتخاب شده است.

رنگ رونا با اشاره به اینکه میزان تولید و مصرف محصول زیتون در کشور به صورت تقریبی به یک اندازه می‌باشد، تصریح کرد: در همین راستا برنامه ریزی برای افزایش تولید در آینده از ضرورت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته با تجار و صادر کنندگان و تولید کنندگان محصول زیتون در کشورهای ترکیه، یونان و اسپانیا، خاطرنشان کرد: این سه کشور عمده تولید کنندگان زیتون در دنیا بوده و صادرات بسیار بالایی دارند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران‌، ادامه داد: استفاده از تجارب این کشورها در تولید، صادرات، اصلاح روش، اصلاح الگوی برداشت، گذر از تولید سنتی به صنعتی، فرآوری کنسرو و روغن کشی از جمله مواردی است که باید در آینده برای افزایش تولید صادرات کشور لحاظ شود.

رنگ رونا با اشاره به اینکه با توجه به نبود مازاد تولید زیتون در کشور صادرات نیز صورت نمی‌گیرد، خاطرنشان ساخت: از همین رو باید با یک برنامه ریزی در جهت افزایش سطح زیر کشت الگوی کشت، اصلاح ارقام و روش‌های تولید محصول به ویژه در بخش کنسرو و روغن کشی و در نهایت برنامه ریزی حضور در بازارهای جهانی حرکت شود.

وی با تاکید بر اینکه باید به صورت فاز بندی شده و با وجود یک برنامه منسجم به سوی افزایش تولید و در نهایت صادرات محصول زیتون گام برداشت، تصریح کرد: در همین راستا تعامل با هر سازمان و نهاد مرتبط برای تولید و اصلاح روش تولید می‌تواند مثمر باشد و باید به سمت پر کردن ظرفیت خالی در تولید صنایع محصول زیتون حرکت شود.

رفتن به بالا