اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در ۳۵ هزار هکتار/۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص می یابد

اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در ۳۵ هزار هکتار/۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص می یابد
سامانه‌های نوین آبیاری امسال در سطح ۳۵ هزار هکتار از اراضی آبی کشاورزی اجرا شده است.
: 4484

به گزارش کشاورزان پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری معاونت آب و خاک افزود: از این ۳۵ هزار هکتار اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در سال جاری حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد مربوط به انواع روش‌های آبیاری مانند قطره‌ای، تیپ و زیرسطحی، حدود ۴۰ درصد مربوط به سامانه‌های کم‌فشار و مابقی در زمینه روش‌های آبیاری بارانی است.

فریبرز عباسی، مجموع اراضی آبی که از ابتدای اجرای این طرح تاکنون به سامانه‌های نوین آبیاری تجهیز شده‌اند را ۲.۶ میلیون هکتار عنوان کرد.

وی با بیان این که توسعه سامانه‌های آبیاری با راندمان بالا در اولویت اصلی معاونت آب و خاک قرار دارد، اظهار داشت: در مرحله بعد ماشین‌های آبیاری که از راندمان و یکنواختی توزیع آب بالاتری برخوردارند در اولویت‌های توسعه‌ای ما هستند.

عباسی افزود: با توجه به ظرفیت‌های توسعه‌ای موجود در زمینه خدمات فنی و مهندسی، تولید تجهیزات و لوازم، پیمانکاران و مشاوران ذی‌صلاح، در صورت تامین به موقع اعتبارات می‌توانیم سالانه تا ۴۰۰ هزار هکتار سامانه‌های نوین آبیاری را در اراضی آبی کشور اجرا کنیم.

وی توسعه فناورانه در زمینه سامانه‌های نوین آبیاری را از دیگر اولویت‌های این معاونت دانست و گفت: تلاش می‌کنیم آخرین تکنولوژی‌ها در زمینه سامانه‌های نوین آبیاری را از نظز تجهیزات و لوازم با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و تولیدکنندگان داخلی داشته باشیم.

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری معاونت آب و خاک افزایش عملکرد، افزایش بهره‌وری آبیاری و کاهش مصرف آب آبیاری را از مزایای توسعه سامانه‌های نوین آبیاری برشمرد.

وی در مورد تخصیص اعتبارات نیز تصریح کرد: امسال کل اعتبارات سامانه‌های نوین آبیاری نزدیک به ۱۵۰۰ میلیارد تومان است که از این میزان تاکنون حدود ۲۵ درصد معادل ۴۰۰ میلیارد تومان تخصیص یافته است.

عباسی با اشاره به این که تخصیص جدید نیز برای سامانه‌های جدید در راه است، گفت: نزدیک ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز برای تخصیص ابلاغ شده که با پرداخت این مبلغ میزان تخصیص به ۳۵ درصد افزایش می‌یابد.

رفتن به بالا