اشتغال‌زایی و درآمد‌زایی مناسب در صنعت پرورش آبزیان‌

اشتغال‌زایی و درآمد‌زایی مناسب در صنعت پرورش آبزیان‌
یک کارآفرین با پرورش زالو و تولید فرآورده‌های آن‌ توانست‌ علاوه بر درآمد‌زایی، برای تعدادی از جوانان هم اشتغال‌زایی کند.
: 4570

به گزارش کشاورزان پرس به نقل از فارس، علیرضا تندرو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی‌ در مورد روش جدیدش برای ایجاد اشتغال، با اشاره به توسعه‌ کسب و کارهای مرتبط با زالو در 10 سال گذشته در کشور اظهار کرد: در حال حاضر تشکیل اتحادیه صنفی توسط دست‌اندرکاران صنعت زالوی طبی، یک نیاز ضروری است. دست‌اندرکاران این کسب و کار برای رسیدن به جایگاه مطلوب در بازار و سبد درمانی مردم نیازمند این مهم هستند. تشکیل اتحادیه، قدرت تولیدی و تجاری کسب‌وکارها را به شدت تقویت می‌کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر برگزاری نشست تخصصی میان همه‌ تولیدکنندگان زالوی طبی و فرآورده‌های مرتبط در حال پیگیری‌ است، بیان کرد: هدف از برگزاری این نشست توسعه‌ دانش تخصصی و تبادل تجربیات میان کارآفرینان این حوزه است، زیرا جزیر‌ه‌ای کار کردن ریسک تولید و سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد.

این تولیدکننده‌ زالوی طبی در ایران با اشاره به تقاضای جدی کشورهای اتحادیه اروپا برای واردات زالو اظهار کرد: چشم انداز ما خلق ارزش افزوده و افزایش صادرات به بازارهای اروپایی‌ است. در این مدت به کشورهای سوئیس، انگلیس، پرتغال، نروژ، هند و عراق صادرات داشتیم. در حال حاضر با وجود اقبال گسترده کشورهای خارجی، صادرات زالو با مشکلاتی روبه‌روست که از تحریم‌های طالمانه علیه کشورمان نشأت می‌گیرد.

این کارآفرین‌ افزود: داروی‌هایی که شرکت‌های فرانسوی و آلمانی با استفاده از زالو تولید می‌کنند، بسیار گران است و بیماران در ایران برای تهیه این داروها با مشکل مواجه هستند. به همین خاطر در حال همکاری با شرکت‌های داروساز داخلی هستیم تا فعالیت‌های تحقیقاتی، توسعه‌ای و تولیدی‌مان را افزایش و از این طریق قیمت تمام شده داروها را کاهش دهیم.

تندرو با اشاره به کسب استاندارد جی‌.ام‌.پی اروپا گفت: محصول ما بهترین نژاد زالوی طبی در جهان است و با محصولات شرکت بی‌‌.بی‌.ای‌.زد آلمان و بایوفارم انگلستان رقابت می‌کند. به همین خاطر می‌تواند در بازارهای ترکیه، اوکراین و روسیه به راحتی جایگاه نخست را کسب کند.

وی با اشاره به اینکه برای راه‌اندازی کسب و کار شخصی در هر زمینه‌ای نیازمند توسعه‌‌ مهارت‌های فردی هستیم، اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در حوزه زالو سه تا پنج برابر بازده دارد. با این حال یکی از دلایل کم بودن تعداد تولیدکنندگان داخلی این است که پرورش زالو یکی کار میان مدت است و از شروع تولید تا رسیدن محصول به بازار برای افراد تازه وارد یک سال و نیم زمان می‌برد. در عوض به این خاطر که تقاضای زالو از تولید زالو خیلی بیشتر است، قیمت زالو رشد فوق‌العاده‌ای را در بازار تجربه می‌کند. 

وی افزود: در ۱۰ سال گذشته قیمت هر قطعه زالو از ۱۵۰ تومان به ۳۰ هزار تومان افزایش داشته که نشان دهنده ظرفیت‌های توسعه‌ای این کسب و کار است.

تندرو اضافه کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید پروانه‌ای ما پانصدهزار قطعه در سال است. این در حالی است که یازده سال قبل وقتی شروع کردیم، حتی برای تهیه چند قطعه زالوی ضعیف هم مشکل داشتیم، اما با مجال دادن به حس جاه‌طلبی خیلی فراتر از چیزهایی که می‌خواستیم محقق شد.

تندرو درباره نحوه ورودش به این کسب و کار اظهار کرد: وقتی پدرم به بیماری نقرس مبتلا شد متوجه شدیم که زالو در بهبود بیماری و کاهش دردها بسیار موثر است. به طوری که بیمار نه نیازی به مصرف دارو دارد و نه پرهیز غذایی لازم است. همین اتفاق باب آشنایی من با صنعت پرورش زالو را باز کرد.

تندرو بیان کرد: تا سال ۱۳۹۷ چهار هزار نفر را در سراسر کشور آموزش دادیم که خیلی از آن‌ها هم اکنون در حوزه‌ صنعت پرورش زالو و کسب و کارهای مرتبط با آن مشغول کار هستند. در حال حاضر به خاطر تقاضای زیاد اهالی این حوزه، تصمیم به برگزاری یک رویداد چند روزه گرفتیم تا به متقاضیان به صورت رایگان آموزش دهیم.

وی با قدردانی از حمایت‌‌های بسیج سازندگی در ارائه آموزش‌های ترویجی در این‌باره، اظهار کرد: کسانی که در حال حاضر علاقمند به راه‌اندازی کسب و کار در حوزه‌ی زالو دارند می‌توانند از حمایت‌های دولتی برخوردار شوند. دولت در قالب بند ب تبصره‌‌ شانزده قانون بودجه تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی به صورت قرض الحسنه با بازپرداخت ۵ تا ۷ ساله در نظر گرفته که برای شروع کار فرصت خوبی مهیا می‌کند.

رفتن به بالا