افزایش قیمت جهانی گوشت به بیشترین رقم تاریخ/ دنیا درگیر گرانی است

افزایش قیمت جهانی گوشت به بیشترین رقم تاریخ/ دنیا درگیر گرانی است
بر اساس اعلام سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد، قیمت گوشت در جهان به بیشترین رقم تاریخ خود رسیده است. برخی کشورهای اروپایی هم می گویند رشد قیمت گوشت فراتر از تورم آن کشورهاست.
: 4600

به گزارش کشاورزان پرس به نقل از فارس بر اساس اعلام سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد، شاخص قیمت گوشت در سال 2022 در جهان 10.4 درصد افزایش یافت است.

بر اساس این گزارش میانگین شاخص قیمت گوشت به رقم 118.9 واحد رسیده که بیشترین میزان از سال 1990 تاکنون به حساب می‌آید.

 

در این میان قیمت گوشت مرغ هم حدود 19 درصد رشد کرده و به بیشترین میزان رسیده است این گزارش می‌نویسد که گوشت گاو  و گوشت خوک هم افزایش هایی به ترتیب 7.75 و 7.47 درصد در سال 2022 به ثبت رسانده است.

در این میان برخی کشورهای اروپایی می‌گویند که افزایش قیمت در محصولات  پروتئینی بیش از تورم این کشورها است،  آنها از گرانی انواع گوشت، تخم مرغ، انواع لبنیات، مرغ و حبوبات بیشتر گلایه دارند.

در جدول زیر گرانی بیشتر از تورم برخی محصولات از جمله گوشت مشخص است.

افزایش قیمت جهانی بیشتر متاثر از افزایش قیمت انرژی در جهان است که هزینه های تولید را برای تولید کنندگان افزایش داده است، بنابراین کشورهایی هم که وارد کننده گوشت هستند مجبورند گوشت را به قیمت بیشتری وارد کنند.

کتر هنینگ اوته هانسن، مشاور ارشد گروه اقتصاد غذا و منابع در دانشگاه کپنهاگ در دانمارک و نویسنده اقتصاد غذا گفت: تصور می‌شود در برخی کشورها قیمت گوشت تا 30 یا 40 درصد افزایش یافته است.

رفتن به بالا