صدور مجوز جدید واردات 250 هزار تن گوشت/ قیمت گوشت باز هم کاهش می‌یابد

صدور مجوز جدید واردات 250 هزار تن گوشت/ قیمت گوشت باز هم کاهش می‌یابد
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اخیرا مجوز واردات 250 هزار تن گوشت صادر شده است،‌ گفت: قیمت‌های فعلی گوشت کاذب است و قطعا کاهش می‌یابد.
: 4627

به گزارش کشاورزان پرس به نقل از فارس، سیدمحمد آقامیری در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه شما اعلام کرده بودید قیمت گوشت 100 تا 150 هزار تومان با انجام واردات کاهش می‌یابد، آیا این پیش‌بینی شما تحقق یافته است؟ اظهار داشت: آن زمان پیش‌بینی می‌شد حتی قیمت گوشت به 600 هزار تومان هم برسد اما با تدبیرهای انجام شده قیمت‌ها کاهش یافته و پیش‌بینی ما این است که در ادامه کاهش بیشتری یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اخیرا مجوز واردات 250 هزار تن گوشت صادر شده است گفت: علاوه بر این عرضه دام داخلی از اواسط بهمن بیشتر می‌شود و این‌ دو عامل قیمت‌های گوشت را بیشتر کاهش خواهد داد.

وی ادامه داد: قیمت‌های فعلی گوشت در بازار کاذب است و باید منتظر افت بیشتر قیمت‌ها در آینده باشیم.

به گفته آقامیری واردات بیشتر از کشورهای روسیه و برزیل انجام می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا با وجود گزارش بیماری جنون گاوی از برزیل واردات از این کشور ادامه دارد؟ گفت:‌ سازمان بهداشت جهانی دام یک منطقه‌ای از برزیل را اعلام کرد که گزارش دام مبتلا به جنون گاوی وجود داشته است و ما از این منطقه واردات انجام نمی‌دهیم و سازمان بهداشت جهانی دام بقیه نقاط را سالم اعلام کرده است.

آقامیری اظهار داشت:‌ نظارت بر قیمت‌ها با اینکه جزو اختیارات سازمان دامپزشکی کشور نیست اما به عنوان یک وظیفه انجام می‌شود. به طوری که در سال 1401 با نظارت دقیقی که روی قیمت مکمل‌های غذایی و افزودنی انجام شد 35 درصد از خروج ارز از کشور انجام شد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت:‌ سال قبل 7 میلیون یورو واردات سه قلم مکمل غذایی و افزودنی انجام شده بود که امسال 2.5 میلیون یورو با همان میزان واردات صرفه‌جویی شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: علت صرفه‌جویی نظارت دقیق بر قیمت‌ها بود با اشرافی که از قیمت‌های جهانی داشتیم اجازه ندادیم واردکننده با قیمت‌های بیشتری وارد کند.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس در مورد اینکه اگر در سه قلم مکمل غذایی واردکنندگان می‌توانند 2.5 میلیون یورو ارز بیشتری بگیرند پس در سایر کالاهای اساسی نظیر واردات گوشت، روغن، برنج و نهاده‌های دامی چنین فساد و رانتی می‌تواند وجود داشته باشد، آیا وزارت جهاد کشاورزی برنامه منسجمی برای کنترل خروج ارز دارد؟ گفت: برنامه ما این است که سال آینده به سایر نهاده‌های دامی هم نظارت کنیم و از جمله نظارت بر قیمت‌های دام و طیور، نظارت بر قیمت نهاده‌های دام و طیور و آبزیان هم جزو برنامه‌های اصلی است.

* تشخیص نظارت و کنترل بهداشتی بر محصولات پروتئینی در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان

معاون وزیر جهاد کشاورزی از آغاز نظارت‌ها بر محصولات پروتئینی از 13 اسفند ماه اشاره کرد و گفت: این نظارت‌ها تا پایان عیدفطر ادامه می‌یابد.

وی اضافه کرد: اتحادیه‌ها و کشتارگاه‌ها از 17 فروردین باز هستند ناظرین شرعی هم حضور خواهند داشت.

به گفته آقامیری،‌ سال گذشته 700 تن گوشت مرغ و 40 تن گوشت قرمز از چرخه مصرف مردم کنار گذاشته شدند که بخشی از آنها معدوم یا در بخش‌های صنعتی استفاده شدند.

وی در پاسخ به این گفته که شائبه‌هایی در مورد سلامت بهداشتی گوشت‌های وارداتی وجود داشت، گفت:‌ پروتکل‌های بهداشتی ما با کشورهای مبدأ بسیار دقیق و محکم است و هیچ وقت از آن عدول نمی‌کنیم ما حامی سلامت مردم هستیم و در گوشت‌های اخیر وارداتی هم هیچ مشکلی وجود نداشت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه آیا قبلا مواردی بوده که منطبق با پروتکل‌های بهداشتی تعریف شده سازمان دامپزشکی کشور نباشد؟ گفت: قبل از اینکه گوشت ترخیص شود 2 تا 3 آزمایش روی آن صورت می‌گیرد و در صورتی که پروتکل‌های سلامت را طی کنند اجازه ترخیص داده می‌شود و در گذشته موردی بوده که اجازه ترخیص مرغ را نداده‌ایم.

آقامیری از طرح جهاد دامپزشکی در 28 استان خبر داد و افزود:‌ بر اساس این وا‌کسیناسیون، سمپایشی درمان دام‌ها به صورت رایگان انجام می‌شود این طرح در یک سال گذشته در 293 شهر انجام شد که 12 میلیون دام و 5.4 میلیون قطعه طیور 100 درصد واکسینه شدند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه برخی این اقدامات  راموازی‌کاری با بخش خصوصی و یا رقیب‌تراشی برای آنها می‌دانند گفت:‌ این تفکر اشتباهی است زیرا برنامه سازمان افزایش سطح واکسیناسیون برای مقابله با بیماری‌ها است و از هر اقدامی در این راسته استفاده می‌کند ضمن اینکه اقداماتی که جهاد دامپزشکی انجام می‌دهد در مکان‌هایی است که معمولا بخش خصوصی دسترسی به آنها ندارند.

* کاهش کانون بیماری‌های دام در کشور

رئیس سازمان دامپزشکی کشور از کاهش کانون بیماری‌های دامی در کشور خبر داد و گفت: به عنوان نمونه بیماری سل در سال 1400 به میزان 244 کانون داشت که این رقم در سال 1401 به 118 کانون کاهش یافته بیماری مشمشه در این مدت کاهش یافته از 32 به 22 کانون، تب برفکی از 97 به 21 و لمپی‌اسکن از 153 به 31 کانون کاهش یافته است در این میان بیماری بروسلوز افزایش یافته و از 75 کانون به 208 کانون رشد داشته است.

* واکسن تب برفکی تا دو ماه دیگر به کشور می‌آید

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه اخیرا بیماری تب برفکی در کشور عراق دیده شده چه اقداماتی برای کنترل این بیماری انجام داده‌اید؟ گفت: ابتدا مرزهای خود را با عراق بستیم به هر حال کامیون‌هایی که دام را از ایران به سمت عراق منتقل می‌کردند احتمال داشت موقع برگشتن مبتلا به ویروس شود و جمعیت دام کشور را درگیر کند در گام دوم استان‌هایی که در مرز بودند را کنترل کردیم استان‌های کرمانشاه، کردستان،‌ آذربایجان غربی و خوزستان اجازه ورود و خروج دام متوقف شد.

وی ادامه داد: علاوه بر این به دنبال خرید واکسن تب برفکی هستیم که مناقصات آن 28 اسفند برگزار می‌شود و تا دو ماه دیگر این واکسن به کشور می‌رسد.

آقامیری افزود: گزارشی تب برفکی در وان ترکیه هم وجود داشت که ترانزیت کالا به ترکیه را متوقف کردیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: در حال حاضر با وزارت جهاد کشاورزی مکاتبه کردیم که ناظران بهداشتی دوباره برقرار شود.

به گزارش فارس، پیش از این ناظرین بهداشتی و شرعی در کشورهایی که از آنها گوشت وارد می‌کردیم مستقر بودند اما اخیرا ناظران بهداشتی در آنجا حضور ندارند اما ناظران شرعی به نظارت خود ادامه می‌دهند.

وی در پاسخ به به این سوال که‌ آیا محدودیت‌های تردد دام در این چهار استان عاملی برای افزایش قیمت گوشت شده است گفت: این احتمال وجود دارد اما ما مسؤول سلامت دام هستیم و قیمت‌ها در بخش دیگری نظارت می‌شود.

* فروش ساختمان سازمان دامپزشکی در قالب مصوبه مولد سازی سران قوا

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که بر اساس مصوبه مولدسازی دولت قرار است ساختمان دامپزشکی کشور به فروش برسد آیا آمادگی برای این تصمیم دارید؟ گفت: ساختمانی را در جای دیگری دیده‌ایم و به محض فروش این ساختمان به ساختمان جدید منتقل خواهیم شد.

رفتن به بالا